top of page

O pisowni „nie” z „więcej” i „mniej”

  • Zdjęcie autora: Alina Naruszewicz-Duchlińska
    Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 1 dzień temu
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 18 godzin temu

Dzień dobry,

wraz z wprowadzeniem zmian w polskiej ortografii pojawiły się rozbieżne interpretacje dotyczące pisowni partykuły "nie" z wyrazami "więcej" oraz "mniej", w związku z tym mam pytanie, która forma zapisu jest właściwa:


a/ nie więcej niż 50% czy niewięcej niż 50%?

b/ nie mniej niż 50% czy niemniej niż 50%?


z poważaniem


Dzień dobry, 

zgodnie z regułą 4.9.1. Zasad pisowni RJP prawidłowy jest zapis łączny, ponieważ są to przysłówki odprzymiotnikowe w stopniu wyższym.

Z wyrazami szacunku

Alina Naruszewicz-Duchlińska 

Komentarze


Kategorie
Ostatnie posty

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page