top of page
  • Katarzyna Witkowska

„Jak tu siedzimy” – czy to wtrącenie należy rozdzielić przecinkami?

Dzień dobry,

Zwrot: „jak tu siedzimy” zrodził u mnie wątpliwość i nie wiem, jak poprawnie zapisać go w zdaniu (chodzi o interpunkcję). Czy można zapisać go – per analogia – tak samo jak zwrot „jak jeden mąż”, czy jednak już nie? Przykłady:

Wszyscy jak jeden mąż zgodziliśmy się, że... – i wtedy: Wszyscy jak tu siedzimy zgodziliśmy się, że...

Czy jednak: Wszyscy, jak tu siedzimy, zgodziliśmy się, że...?


Jeśli idzie o porównanie zwrotów „jak tu siedzimy” i „jak jeden mąż”, to ze składniowego punktu widzenia nie można tu mówić o analogii; dzieje się tak dlatego, że – choć oba te połączenia mają charakter swego rodzaju wtrąceń – gramatycznie jest im do siebie daleko. W „jak tu siedzimy” mamy czasownik, w „jak jeden mąż” – nie; i od tego właśnie zależy interpunkcja (która w polszczyźnie ma charakter składniowy, tj. zdaje sprawę z budowy zdania). Pisaliśmy o tym już wcześniej; w skrócie rzecz sprowadza się do tego, że każdy fragment zdania, w którym występuje czasownik, powinniśmy oddzielić przecinkiem (po więcej szczegółów odsyłam np. tutaj: https://polonistyka-uwm.wixsite.com/pogotowie-jezykowe/single-post/2018/02/16/Przecinek-przed-%E2%80%9Ealbo%E2%80%9D-i-%E2%80%9Eoraz%E2%80%9D).

Podsumowując: Wszyscy, jak tu siedzimy, zgodziliśmy się, że… – wtrącenie trzeba oddzielić przecinkami, ponieważ w zdaniu występują dwa czasowniki Wszyscy jak jeden mąż zgodziliśmy się, że… – wtrącenie można oddzielić przecinkami, ale nie trzeba, w zależności od tego, jak je intonujemy (ja intonuję tak, że postawiłabym przecinki, ale równie dobrze ktoś inny może to zdanie odczytywać/interpretować inaczej).

40 wyświetleń
Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page