top of page

Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny czy Humanistycznospołeczny?

Mariola Wołk

Dzień Dobry, chciałabym się dowiedzieć, jaka jest różnica w interpretacji nazwy Humanistycznospołeczny (w realnym przypadku jest to uniwersytet) a Humanistyczno-Społeczny? Będę wdzięczna za informację, ponieważ zdziwiło mnie rozszerzenie skrótu SWPS.


W rozstrzygnięciu Pani wątpliwości zastosowanie ma zasada dotycząca użycia łącznika w pisowni przymiotników złożonych (por. https://sjp.pwn.pl/zasady/186-50-Pisownia-przymiotnikow-zlozonych-typu-bialo-czerwony;629540.html, https://sjp.pwn.pl/zasady/136-26-Pisownia-przymiotnikow-zlozonych-typu-jasnoniebieski;629465.html). Stosuje się go wówczas, gdy oba człony takiego wyrażenia są względem siebie równorzędne znaczeniowo, np. flaga biało-czerwona jest w równym stopniu biała, co czerwona. Natomiast zapis bez łącznika obowiązuje wtedy, gdy człony przymiotnika są znaczeniowo nierównorzędne, tj. człon pierwszy określa bliżej to, co komunikuje się w członie drugim (zawierającym główną treść takiego wyrażenia), np. zielononiebieski to kolor niebieski z odcieniem zielonym, tereny zachodniopolskie to tereny Polski zachodniej, słonogorzki to smak gorzki z domieszką słonego. Z kolei słodko-kwaśny zapisywany jest zwykle z łącznikiem, ponieważ trudno „pogodzić” te dwa różne smaki tak, by jeden jedynie uzupełniał drugi – taki, na przykład, sos jest w równym stopniu słodki, co kwaśny.

Człony humanistyczny i społeczny – tworzące nazwę, o którą Pani pyta – odnoszą się do dwóch różnych obszarów działalności naukowej. Gdyby zapisywać je łącznie, tj. humanistycznospołeczny, oznaczałoby to uznanie społecznego charakteru zainteresowań za główny i, tym samym, humanistycznego za taki, który jedynie je uzupełnia. Jeśliby zaś zapisywać je z łącznikiem, tj. humanistyczno-społeczny, to oba obszary nazywane przez dwa człony tego przymiotnika traktowałoby się równorzędnie. Drugie z tych rozwiązań wydaje mi się sensowniejsze. Zresztą byłoby ono analogiczne do zapisu znanej nazwy Akademia Górniczo-Hutnicza (nie: Akademia Górniczohutnicza).

Jeżeli zaś chodzi o pisownię skrótowców, to pomija się w nich łącznik. Gdyby był to np. Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny, zapisywalibyśmy jego nazwę skrótowo jako UHS, nie: UH-S (por. np. Akademia Górniczo-Hutnicza, skrótowiec: AGH, nie: AG-H, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, skrótowiec: UWM, nie: UW-M).

38 wyświetleń

Comments


Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page