Przecinek w połączeniu „za każdym razem gdy”
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące kwestii przecinka: gdzie go postawić, czy lepiej go stawiać, czy też lepiej nie - albo i w ogóle jest to nie wskazane. Zdania będą znajdować się w grze karcianej.
1) Możliwość 1: Zadaj 1 oparzenie, za każdym razem gdy zadajesz przypalenie. Możliwość 2: Zadaj 1 oparzenie za każdym razem, gdy zadajesz przypalenie. 2) Możliwość 1: Za każdym razem, gdy zadajesz przypalenie, zadaj oparzenie ({1}) wszystkim pozostałym przeciwnikom. Możliwość 2: Za każdym razem gdy zadajesz przypalenie, zadaj oparzenie ({1}) wszystkim pozostałym przeciwnikom. Osobiście (kierując się różnymi cytatami widzianymi w internecie odnośnie do konstrukcji "za każdym razem (,) gdy") skłaniam się ku 1) Możliwość 2 i 2) Możliwość 1, ale mój współpracownik upiera się przy tych innych rozwiązaniach. Tego typu zdań będzie tam bardzo dużo, zatem bardzo proszę o odpowiedź, które z nas ma rację.
Spośród przesłanych propozycji zdań naszą przychylność budzi jedna z Pani propozycji, ale druga już nie. Z przedstawionych możliwości pozytywnie byśmy zaopiniowali 1.2, natomiast przy szyku odwrotnym, czyli spośród wskazanych w pytaniu możliwości 2.1 i 2.2. trzeba by odwołać się do akcentu zdaniowego (logicznego). Należałoby rozstrzygnąć, czy akcentujemy wyrażenie „za każdym razem”, czy też nie. Odwołujemy się tu do zasady, która mówi, że połączenia przysłówków, zaimków lub wyrażeń przyimkowych ze spójnikami oddzielamy przecinkiem wówczas, gdy na przysłówek, zaimek lub wyrażenie przyimkowe pada akcent zdaniowy; gdy mówiąc, wyróżnimy te wyrazy za pomocą akcentu, a w miejscu przecinka zrobimy pauzę oddechową. Czyli konkretnie: gdy mówiąc, akcentujemy: Za każdym razem, gdy zadajesz przypalenie, zadaj oparzenie ({1}) wszystkim pozostałym przeciwnikom, lub Za każdym razem gdy zadajesz przypalenie, zadaj oparzenie ({1}) wszystkim pozostałym przeciwnikom. Kwestia, jak widać, do samodzielnego rozstrzygnięcia, bo w teorii można tak albo inaczej postawić przecinek.
Comments