top of page

„Państwo Nowak pyta” czy „Państwo Nowak pytają”?

Mariola Wołk

Dzien dobry ! Pisze z zagranicy, nie mam polskich znakow w klawiaturze, prosze nie brac tych brakow za bledy. Moje pytanie jest nastepujace:

Panstwo Nowak, (czyli pan i pani) to podmiot pojedynczy czy mnogi ? Panstwo Nowak pyta czy pytaja ? Chodzi o forme czasownika pojedyncza czy mnoga ? Z gory dziekuje i pozdrawiam z Belgii !


Poruszyła Pani problem, który w pracach z zakresu poprawności językowej opisywany jest pod hasłem: „forma orzeczenia przy nietypowych podmiotach”. Nietypowość podmiotu w Pani przykładzie polega na tym, że jest on formalnie pojedynczy („państwo”), ale odnosi się do zbioru, w tym wypadku – do pary osób (co ładnie widać w konkurencyjnym, wziętym przez Panią pod uwagę, określeniu „pan i pani”). Na mocy kryterium znaczeniowego (słowo odnosimy nie do jednej osoby, lecz do niewielkiego, ale jednak, zbioru) wyrażenie „państwo” (jako określenie ludzi, nie: kraju) łączy się tylko z czasownikami w liczbie mnogiej. Zatem „Państwo Nowakowie pytają” (tu – przy okazji – zachęcamy do stosowania właściwej mianownikowi liczby mnogiej końcówki -owie). Podobnie jest z innymi rzeczownikami nazywającymi pary osób, np. „Wujostwo przyjadą jutro”. Sprawa jest ciekawa o tyle, że nie wszystkie rzeczowniki nazywające pewne zbiory, a mające formalnie postać liczby pojedynczej, łączą się z orzeczeniem w liczbie mnogiej. Powiemy, że „społeczeństwo oczekuje (nie: *oczekują) rzetelnych informacji”, „tłum kłębił się (nie: *kłębili się)”. Ale to już inne nietypowe podmioty… 😉

275 wyświetleń

Commentaires


Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page