top of page

O zapisie nazw obiektów sakralnych

  • Zdjęcie autora: Alina Naruszewicz-Duchlińska
    Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 16 gru 2024
  • 1 minut(y) czytania

Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii spornej, mianowicie zapisu nazw: BAZYLIKA MYSZYNIECKA, KOLEGIATA MYSZYNIECKA, KAPITUŁA MYSZYNIECKA. Ogólna zasada głosi, że w wielowyrazowych nazwach obiektów sakralnych małą literą piszemy znajdujący się na początku wyraz, będący nazwą gatunkową (rodzajową), np. kościół, katedra, bazylika. Wielokrotnie spotkałam się natomiast z zapisem: Bazylika Myszyniecka, rozumianym jako nazwa własna. Czy taki zapis jest dopuszczalny? Podobne wątpliwości dotycząc zapisu dużymi literami wyrazów: Kolegiata Myszyniecka, Kapituła Myszyniecka.


Szanowna Pani, 

zgodnie z obecnymi zasadami ortografii wszystkie wymienione przez Panią nazwy powinny być zapisane małą literą. 

Od pewnego czasu jednak widoczna jest w polszczyźnie tendencja do nadużywania wielkiej litery i przytoczone przez Panią sformułowania są tego przykładem.

Zakładam, że osoby używające wielkich liter w odniesieniu do wspomnianych miejsc sakralnych chcą podkreślić ich wyjątkowe znaczenie i odczuwany szacunek, więc, choć z punktu widzenia poprawności językowej to błędy, to jednak, moim zdaniem, nie warto ich piętnować. 

Z wyrazami szacunku

Alina Naruszewicz-Duchlińska

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
„Siema” czy „sie ma”?

Dzień dobry, mam bardzo aktualne pytanie - jeśli chcę się z kimś przywitać pisemnie, po "WOŚPowemu", to powinnam napisać: "Sie ma!" czy...

 
 
 

Comments


Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page