O użyciu wyrażenia „pruski dryl”
Dzień dobry,
zwracam się z prośbą o wyjaśnienie dylematu językowego. Chodzi o zwrot- pruski dryl. Czy mogę używać w sensie karnosci, dyscypliny, rygorystycznego prawa czy tylko i wyłącznie mówiąc o wojsku pruskim?
Dziękuję. Z powazaniem
Szanowna Pani!
Jak Pani wie, pruski dryl była to metoda szkolenia żołnierzy wprowadzona w XVIII wielu w Prusach. Z czasem wyrażenie pruski dryl stało się synonimem żelaznej, bezwzględnej, ostrej dyscypliny, rygoru. Dzisiaj pruski dryl funkcjonuje jako stałe połączenie wyrazowe i oznacza surowe wychowanie, dyscyplinę, surowość w prowadzeniu domu, gospodarstwa, przywodzące na myśl rygor, jaki obowiązywała w wojsku pruskim. Pragnę jednak zaznaczyć, że sam wyraz dryl oznacza 'rygor, dyscyplinę' i łączy się nie tylko z przymiotnikiem pruski, lecz wchodzi w takie połączenia, jak np.: dryl szkolny, dryl wojskowy.
Por.: Ona pochodziła z zachodu, spod Poznania, i uznawała pruski dryl. Firanki musiały być bielsze od bieli, a kluski na parze tak pulchne, by po zjedzeniu trzech, gość nie mógł wstać od stołu (WojciechTochman, Córeńka)
Z pozdrowieniami,
Iza Matusiak-Kempa
Comments