top of page

O użyciu wyrażenia „pruski dryl”

  • Zdjęcie autora: Iza Matusiak-Kempa
    Iza Matusiak-Kempa
  • 16 gru 2024
  • 1 minut(y) czytania

Dzień dobry,

zwracam się z prośbą o wyjaśnienie dylematu językowego. Chodzi o zwrot- pruski dryl. Czy mogę używać w sensie karnosci, dyscypliny, rygorystycznego prawa czy tylko i wyłącznie mówiąc o wojsku pruskim? 

Dziękuję. Z powazaniem


Szanowna Pani!

Jak Pani wie, pruski dryl była to metoda szkolenia żołnierzy wprowadzona w XVIII wielu w Prusach. Z czasem wyrażenie pruski dryl stało się synonimem żelaznej, bezwzględnej, ostrej dyscypliny, rygoru. Dzisiaj pruski dryl funkcjonuje jako stałe połączenie wyrazowe i oznacza surowe wychowanie, dyscyplinę, surowość w prowadzeniu domu, gospodarstwa, przywodzące na myśl rygor, jaki obowiązywała w wojsku pruskim. Pragnę jednak zaznaczyć, że sam wyraz dryl oznacza 'rygor, dyscyplinę' i łączy się nie tylko z przymiotnikiem pruski, lecz wchodzi w takie połączenia, jak np.: dryl szkolny, dryl wojskowy.

Por.: Ona pochodziła z zachodu, spod Poznania, i uznawała pruski dryl. Firanki musiały być bielsze od bieli, a kluski na parze tak pulchne, by po zjedzeniu trzech, gość nie mógł wstać od stołu (WojciechTochman, Córeńka)

Z pozdrowieniami,

Iza Matusiak-Kempa


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Czy rura może być... kwadratowa?

Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, czy rura może być kwadratowa. Moim zdaniem, definicja "rury" wyklucza taką możliwość, ale może...

 
 
 

Comments


Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page