top of page
Monika Czerepowicka

O kłopotliwym przedrostku „super-”

Dzień dobry.

Mam pytanie, dlaczego słowa z przedrostkiem "super" pisze się razem. Na przykład superwakacje? Wydaje mi się, że wygląda to co najmniej dziwnie i niepoprawnie.


Szanowna Pani,

w kwestii pisowni przedrostków obowiązuje konwencjonalna zasada ortograficzna. Zarówno człony obce (a, arcy, anty, mini, ekstra, super, mini, maksi, hiper, pseudo, ultra i inne), jak i rodzime (m.in.: bez, do, ponad, przy, między, nad) piszemy łącznie z wyrazami pospolitymi. Na przykład: ateista, arcybiskup, minispódnica, ekstraklasa, superczuły, hiperpoprawność, pseudoartysta, ultrafiolet i wiele innych. W związku z tym prawidłowy zapis to właśnie superwakacje, superwczasy. Z drugiej jednak strony można zauważyć, że cząstki mega, super zyskują samodzielne znaczenie przysłówkowe, jak np. w zdaniu: Super wyszło ci to ciasto jabłkowe! I pewnie tym można tłumaczyć Pani wątpliwość. Zgodnie jednak z ortografią obowiązuje pisownia łączna.

Gdyby chciała Pani jeszcze zgłębiać temat, proponuję sięgnąć do zasad pisowni polskiej, które zazwyczaj poprzedzają słowniki ortograficzne. Część z nich znajdzie Pani również na stronach wydawców, np. https://sjp.pwn.pl/zasady/.


Łączę pozdrowienia

Monika Czerepowicka

8 wyświetleń

Comments


Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page