„Kierujący zespołem” – czy to poprawny zwrot?
Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o udzielenie porady językowej. Jestem pracownikiem uczelni publicznej, w której zostałem " wyznaczony do kierowania Zespołem Naukowo-Dydaktycznym" oraz w związku z "powierzonym kierownictwem" zostałem odpowiedzialny m.in za proces dydaktyczny i mienie ww. Zespołu. Powołany Zespół Naukowo-Dydaktyczny nie przekroczy pięciu osób nie przysługuje mi dodatek funkcyjny. Powodem mojego zapytania jest ustalenie: czy w informacji zawartej na stronie naszej jednostki moja funkcja powinna być zaznaczona jako "Kierownik Zespołu Naukowo-Dydaktycznego" czy "Zespół Naukowo-Dydaktyczny, Kierujący: moje imię i nazwisko". Sytuacja ma miejsce w samodzielnej jednostce, gdzie kierownikiem Katedry jest Profesor. W ramach Katedry zostały powołane Zespoły Naukowo-Dydaktyczne. Jest to dla mnie o tyle problematyczne, ponieważ przez okres około roku pełniłem funkcje "Kierownika Zespołu", natomiast zwrot "Kierujący" kojarzy mi się np. ze zwrotem umieszczonym na blankiecie mandatu "kierujący pojazdem marki...", a takowa osoba to Kierowca a nie kierownik pojazdu. Z góry bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Zasadniczo kwestie, o które Pani pyta, w pewnym tylko zakresie dotyczą zagadnień związanych z poprawnością językową; ostatecznych rozstrzygnięć Pani wątpliwości szukałabym raczej w ustaleniach administracyjnych lub wewnętrznych dokumentach jednostki, którą Pani reprezentuje. Bo właśnie o takim stylu (administracyjnym, urzędowym) możemy mówić w odniesieniu do kwestii, które Pani porusza, a styl ten, jak wiadomo, rządzi się czasami swoimi prawami.
Z normatywnego punktu widzenia obie frazy (zarówno Kierownik Zespołu Naukowo-Dydaktycznego, jak i Zespół Naukowo-Dydaktyczny, kierujący: moje imię i nazwisko) są poprawne (różnica ma tu charakter wyłącznie linearny, tj. związana jest z szykiem / sformułowaniem wypowiedzi).
Zagłębiając się nieco bardziej w Pani rozważania językowe, należałoby zauważyć, że czasownik kierować ma wiele znaczeń: i te związane z przemieszczaniem się (np. kierować samochodem), i te dotyczące pełnienia jakichś funkcji (kierować zespołem), i wiele innych (więcej, np. tutaj: https://sjp.pwn.pl/szukaj/kierowa%C4%87.html). Niezależnie od tego, o którym znaczeniu mówimy, imiesłów przymiotnikowy czynny tworzony od tego czasownika będzie wyglądał dokładnie tak samo (kierujący). To skojarzenie z frazą kierujący pojazdem tłumaczyłabym zatem wyłącznie frekwencją tej kolokacji w tekstach (tj. tym, że z takim połączeniem spotykamy się najczęściej w codziennym użyciu języka, zatem automatycznie traktujemy je jako oczywiste / bardziej naturalne).
Comments