top of page

Etymologia słowa „perfidny”

  • Zdjęcie autora: Mariola Wołk
    Mariola Wołk
  • 20 lis 2020
  • 1 minut(y) czytania

Dzień dobry! Proszę o pomoc ze słowem "perfidny". Wiem, że pochodzi od łacińskiego "perfidis" - "wiarołomny". Czy słusznie podejrzewam, że weszło do języka polskiego za sprawą sentencji "Oremus et pro perfidis Judaeis" ("Módlmy się i za Żydów wiarołomnych")? Tłumaczyłoby to zmianę znaczenia na antysemickie skojarzenia "chytry, przebiegły" etc.


Zgodnie z informacją etymologiczną podaną w „Wielkim słowniku języka polskiego” pod red. P. Żmigrodzkiego „perfidny” pochodzi od łac. „perfidus” w znaczeniu: 'celowo (świadomie) nie dotrzymujący wiary, wiarołomny, przeniewierczy, zdradziecki, oszukańczy, podstępny, zdradliwy, przewrotny, nieuczciwy' (por. https://www.wsjp.pl/do_druku.php?id_hasla=16212&id_znaczenia=0). Ani w przytoczonym objaśnieniu łacińskiego słowa, ani w słownikowych definicjach znaczenia przymiotnika „perfidny” nie ma przesłanek do tego, by widzieć w semantyce tego wyrażenia antysemickie skojarzenia (por. np. definicję z „Innego słownika języka polskiego” pod red. M. Bańki: ‘perfidne postępowanie jest przebiegłe i ma komuś zaszkodzić. Słowo używane z dezaprobatą; także o kimś, kto postępuje w taki sposób’, t. II, s. 44). Jest to po prostu słowo wartościujące negatywnie.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Czy rura może być... kwadratowa?

Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, czy rura może być kwadratowa. Moim zdaniem, definicja "rury" wyklucza taką możliwość, ale może...

 
 
 

Comments


Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page