top of page

Dylemat ortograficzny - Kopernikowskie czy kopernikowskie?

  • Zdjęcie autora: Alina Naruszewicz-Duchlińska
    Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 22 sty 2023
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 23 sty 2023

Dzień dobry,
zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie dylematu pisowni "k/Kopernikowski". Sprawa dotyczy publikacji o szkołach im. M. Kopernika.
Czy w takim znaczeniu należy pisać szkoły Kopernikowskie czy kopernikowskie? Czy ma tu zastosowanie reguła odnosząca się do przymiotników dzierżawczych czy jakościowych? W słowniku ortograficznym (przymiotniki jakościowe) jest przykład rok mickiewiczowski (małe litery) - jako związek z Mickiewiczem/nawiązanie do niego (https://sjp.pwn.pl/zasady/Przymiotniki-jakosciowe-utworzone-od-imion-wlasnych;629452.html). Z kolei w poradni językowej PWN jest rok Mickiewiczowski (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/mickiewiczowski-czy-Mickiewiczowski;7609.html).
Jeżeli należy zastosować pisownię odnoszącą się do przymiotników dzierżawczych, to jak wtedy zapisać np. tematyka kopernikowska?

Dzień dobry,

dziękuję za ciekawe pytanie.

Przychylałabym się do pisowni wielką literą, bo mamy tu do czynienia z bezpośrednim nawiązaniem do nazwy własnej i postaci astronoma, nie jego teorii, jak choćby w zapisywanym małą literą przewrocie kopernikańskim.

Z szacunkiem i sympatią

Alina Naruszewicz-Duchlińska




Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
„Siema” czy „sie ma”?

Dzień dobry, mam bardzo aktualne pytanie - jeśli chcę się z kimś przywitać pisemnie, po "WOŚPowemu", to powinnam napisać: "Sie ma!" czy...

 
 
 

Comments


Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page