Czy tylko budowniczy buduje?
Mam pytanie co do znaczenia zdań, w których domniemany podmiot sygnalizuje wykonywanie jakiejś złożonej czynności, podam dwa przykłady.
- Zbudowałem dom.
- Zrobiłem generalny remont mojego mieszkania.
Czy osoba wypowiadająca takie zdanie, używa go poprawnie, jeżeli fizycznie nie kładła cegieł, nie wylewała fundamentów, nie kładła płytek, nie malowała sufitów itp, a jedynie (albo aż) jest inwestorem i organizuje ekipy budowlane, załatwia formalności, nadzoruje przebieg prac, zamawia materiał, troszczy się o wywóz odpadów, załatwia pozwolenia na budowę i wykonuje szereg innych czynności by w efekcie powstał dom lub był wykonany remont?
Spotkałem się bowiem z opinią, że jeżeli inwestor nie pracuje fizycznie przy wykonywaniu czynności remontowych lub budowlanych, nie może mówić że wybudował dom lub zrobił remont. Powinien wówczas mówić, że nadzorował remont i nadzorował budowę domu.
Szanowny Panie,
dziękuję za interesujące pytanie. Opinia, o której Pan wspomina, zakłada, że użycia określonych sformułowań muszą być ściśle precyzyjne, a w język jest wpisana pewna doza umowności. Gdyby tak nie było, to np. po schodach można byłoby tylko schodzić, a nie wchodzić.
Według mnie sformułowania wybudowałem dom itp. są właściwe, nie tylko w odniesieniu do pracowników budowy.
Kiedy Horacy stwierdził exegi monumentum, to nie nawiązywał wszak do tego, że porzucił poezję na rzecz rzeźbiarstwa :).
Z szacunkiem i sympatią
Alina Naruszewicz-Duchlińska
Comments