Czy „logo” i „logotyp” to synonimy?
Dzień dobry, nurtuje mnie kwestia poprawnej formy: logo i logotyp. Chciałbym się dowiedzieć, która z nich obowiązuje kiedy. Dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam
W kwestii tego, która z podanych przez Pana dwu form jest poprawna, odpowiem bezdyskusyjne – obie są w równym poprawne i akceptowane. Natomiast w odniesieniu do dalszej części zadanego przez Pana pytania rzecz się nieco komplikuje, bo tutaj powiedziałabym: to zależy :) Konkretnie – zależy od tego, z kim się Pan komunikuje na temat logo/logotypu. Jeśli mówimy o potocznej i niespecjalistycznej rozmowie, to skłaniałabym się raczej ku temu, by obu tych słów używać wymiennie, traktując je jako bliskoznaczniki (podobnie zresztą jest to ujęte w słownikach, np. Wielkim słowniku języka polskiego PAN, pod red. Piotra Żmigrodzkiego: logo – 'graficzny znak będący symbolem jakiejś akcji, firmy lub organizacji'; logotyp – 'specjalnie zaprojektowany, składający się z liczb lub liter graficzny symbol jakiejś akcji, firmy lub organizacji').
Jeżeli natomiast któregoś z tych dwu wyrazów chcielibyśmy użyć, np. w korespondencji branżowej (specjalistycznej), polecałabym jednak większą precyzję (na którą, przewrotnie powiem, również wskazują przytaczane przeze mnie powyżej definicje słownikowe). Specjalistycznie przyjmuje się bowiem, że logo to cały znak identyfikacji wizualnej marki, a logotyp i sygnet są jego elementami. Przykładowo zatem na logo sieci sklepów Biedronka będzie się składać sygnet = grafika, tj. rysunek odpowiedniego owada ;) oraz logotyp = graficznie przedstawiona nazwa sklepu (do rozszerzonych wersji dorzucany jest również tzw. claim marki, tj. hasło: „Codziennie niskie ceny”).
Zwracam również uwagę, że logo i logotyp różnić będzie również fleksja (odmiana). W myśl normy wzorcowej (czyli zestawu reguł, których powinniśmy się trzymać w oficjalnym rejestrze języka) logo jest nieodmienne (powiemy zatem: wysłałem ci trzy logo), logotyp z kolei, co oczywiste, wykazuje pełną odmienność (trzy logotypy).
Commentaires