top of page

„Nieglazurowane” czy „nie glazurowane”?

  • Zdjęcie autora: Iza Matusiak-Kempa
    Iza Matusiak-Kempa
  • 24 kwi 2020
  • 1 minut(y) czytania

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Przygotowuję materiał na wystawę i mam dylemat. W tekście jest zdanie: Produkcja w firmie, którą Feilner objął po Höhlerze, nastawiona była głównie na popularne w tym czasie, nie glazurowane piece biskwitowe, malowane farbami wodnymi. Czy tu jest wszystko dobrze? Nie chciałabym popełnić błędu, a mam wątpliwość.


Najnowsze przepisy ortograficzne dotyczące pisowni nie z imiesłowami przymiotnikowymi (biernymi i czynnymi) zalecają pisownię łączną, ale nadal dopuszcza się również pisownię rozdzielną, gdy imiesłów został użyty w znaczeniu czasownikowym. To zaś, w jakim znaczeniu został użyty imiesłów, nie zawsze jest łatwe do ustalenia, gdy nie ma jednoznacznych wskaźników w tekście. Taki dylemat towarzyszy także wyrażeniu nie glazurowane – czy to była stała, typowa cecha pieców, czy też były to piece, których nie glazurowano, pozostawiano bez glazurowania i tylko je ozdabiano malowidłami. Jeżeli występuje taka wątpliwość, najlepiej zastosować bezpieczną i zalecaną pisownię łączną. Taką też zalecam w tym przypadku, tym bardziej, że zapis ma pojawić się na wystawie. Lepiej skoncentrować uwagę zwiedzających na samych ekspozycjach niż prowokować pytania i snuć wywody ortograficzne na temat znaczenia użytego imiesłowu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
„Siema” czy „sie ma”?

Dzień dobry, mam bardzo aktualne pytanie - jeśli chcę się z kimś przywitać pisemnie, po "WOŚPowemu", to powinnam napisać: "Sie ma!" czy...

 
 
 
Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page