top of page

Zwroty grzecznościowe w tekstach

  • Zdjęcie autora: Mariusz Rutkowski
    Mariusz Rutkowski
  • 2 mar 2020
  • 1 minut(y) czytania

Wiem, że w ujęciu grzecznościowym „autor” pisujemy dużą literą, ale czy w tekście polemicznym w swojej wymowie uzasadniona jest pisownia dużą literą (tak jest zapisane) takich oto rzeczowników: polemista, badacz, dyskutant? Dodam, że „badacz” pojawia się w czytanym przeze mnie tekście w dwóch wersjach (małą i dużą literą pisany), choć kontekst nie wskazuje na jakieś szczególne rozróżnienie.


Nie sądzę, żeby istniały jakieś ograniczenia w stosowaniu wielkiej litery ze względów grzecznościowych w pismach, także o charakterze polemicznym. Wybór formy adresatywnej zależy od tego, jak „pozycjonujemy” osobę, do której się zwracamy, ale w każdym wypadku pozostaje ona tą samą osobą, jeśli więc i nasz stosunek do niej się nie zmienia, można użyć wielkiej litery Nie widzę więc przeszkód dla zapisów typu Polemista, Dyskutant, Recenzent itp. Niektóre są jedynie mniej rozpowszechnione. Autor w takiej formie pojawia się stosunkowo często, Badacza również spotkałem. Osobiście jednak nie jestem zwolennikiem takiej ekspresji ortograficznej.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
„Siema” czy „sie ma”?

Dzień dobry, mam bardzo aktualne pytanie - jeśli chcę się z kimś przywitać pisemnie, po "WOŚPowemu", to powinnam napisać: "Sie ma!" czy...

 
 
 
Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page