top of page

Jak rozpoznać wtrącenie w zdaniu?

  • Zdjęcie autora: Alina Naruszewicz-Duchlińska
    Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 5 lut 2020
  • 1 minut(y) czytania

Szanowni Państwo, znalazłem dziś w książce takie zdanie: Dysponujemy ogromnym materiałem porównawczym, w postaci korespondencji braci, jaka jest w posiadaniu Katarzyny. Czy możemy potraktować część rozpoczynającą się od postaci... jako dopowiedzenie? Czy to, że autor zdecydował się uczynić z danego fragmentu dopowiedzenie czy też wtrącenie, oznacza, że wcześniej nie było o czymś mowy, skoro wyeksponował to w taki sposób?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie, bo nie od dziś mam problem z wszelkimi dopowiedzeniami czy wtrąceniami.


Moim zdaniem, w przytoczonym przez Pana przykładzie, przecinek przed „w postaci” jest bezzasadny, a dopowiedzeniem jest „jaka jest w posiadaniu Katarzyny”.

Wtrącenie łatwo odróżnić po tym, że po jego usunięciu zdanie zachowuje sens i poprawność, np. „Życzę Ci, Michale, sukcesów w pracy”, po skróceniu „Życzę Ci sukcesów w pracy”.

Cytat, do którego się Pan odnosi, brzmiałoby po skróceniu: „Dysponujemy ogromnym materiałem porównawczym, jaka jest w posiadaniu Katarzyny”, czyli niezbyt fortunnie.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Czy wybory mogą być... o czymś?

Proszę o opinię na temat poprawności rozpowszechnionych ostatnio w mediach wyrażeń: "o czym są te wybory", "te wybory nie są o tym, ale o...

 
 
 
W plenerze czy na plenerze?

Szanowni Państwo, Moja córka otrzymała w prezencie książeczkę zatytułowaną „Kicia Kocia na plenerze”. Dotąd znałem sformułowanie „w...

 
 
 
Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page