Czy przed wszystkimi imiesłowami należy stawiać przecinek?
Wysłałem je do znajomych i przyjaciół, poprosiłem ich o poinformowanie innych ludzi, przekazałem wiadomość różnym osobom mającym szeroką sieć kontaktów.
Prawie wszystko jest oczywiste, ale – jak wiadomo – „prawie” robi różnicę, że tak sloganem reklamowym się posłużę. Rada Języka Polskiego już lat temu paręnaście zasugerowała, by wszystkie imiesłowy oddzielać przecinkiem (http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1041:przecinek-przy-imiesowach-przysowkowych&catid=44&Itemid=145). Z czym jednak mamy do czynienia w wyróżnionym kursywą zdaniu? Czy „mającym” w takiej konstrukcji zdania kwalifikuje się do powyższego zalecenia? I przy okazji: czy ma sens pomaganie sobie przy takich wątpliwościach, stosując analogię (o ile w ogóle jest uprawniona), zapisując zamiast „mającym” tak: ‘..., którzy mają...’ Analogia odnosiłaby się do przecinka – czy wskazywałoby to, że w zdaniu omawianym być powinien?
W pełni zgadzamy się z opinią Rady Języka Polskiego, że części zdania zawierające imiesłów przysłówkowy powinny być wydzielone przecinkami. Forma mającym jednak imiesłowem przysłówkowym nie jest; jest to imiesłów przymiotnikowy czynny (w mianowniku: mający). Temu słowu gramatycznie bliżej do przymiotnika niż do czasownika (jaki? mający), więc w tym przypadku przecinki nie są wskazane (acz mogą być dopuszczalne).