top of page
Joanna Wołoszyn

„Kilkunastu mężczyzn” – z jaką formą czasownika łączy się to wyrażenie?

Dzień dobry. Zacznę od cytatu: „Wiadomo, że w pierwszy poniedziałek miesiąca, w tym samym miejscu kilkunastu mężczyzn usiądzie razem i będą rozmawiać.” Najgorzej, kiedy zbyt wiele człowiek zacznie się zastanawiać – wątpliwości tylko na to czekają :) I właśnie: Czy na pewno wszystko jest korekt? Jeśli byłoby: „...mężczyźni usiądą i będą rozmawiać”, wszystko byłoby jasne, ale tak, może jednak tych kilkunastu mężczyzn będzie rozmawiać? Druga wątpliwość: Czy po „w tym samym miejscu” nie powinien pojawić się przecinek, jeśli już znalazł się przed?

Ma Pan rację, poprawną wersją jest kilkunastu mężczyzn będzie rozmawiać. Podmiotem w przytoczonym przez Pana zdaniu jest liczebnik kilkunastu, zatem autor tego wypowiedzenia właściwie dopasował pierwsze orzeczenie (usiądzie), ale niewłaściwie dobrał drugie (prawdopodobnie dostosował je już nie do liczebnika, ale do rzeczownika mężczyźni).

Jeżeli chodzi o problem interpunkcyjny, oddzielamy przecinkami dwa okoliczniki jednorodne, czyli dwa okoliczniki miejsca, czasu, sposobu itd. W tym zdaniu mamy okolicznik czasu w pierwszy poniedziałek miesiąca i okolicznik miejsca w tym samym miejscu, więc nie ma potrzeby oddzielania ich przecinkiem - innymi słowy przecinek nie powinien był się znaleźć przed w tym samym miejscu i nie ma potrzeby dostawiania drugiego przecinka po tym wyrażeniu. Można by zapewne potraktować to wyrażenie jako wtrącenie i wydzielić odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi, ale wymagałoby to jakiejś nietypowej interpretacji oraz odpowiedniej intonacji przy odczytywaniu.

15 wyświetleń
Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page