top of page

„Alternatywna możliwość” – czy to poprawne połączenie?

  • Zdjęcie autora: Alina Naruszewicz-Duchlińska
    Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 11 lip 2019
  • 1 minut(y) czytania

Dzień dobry,


przygotowując materiał promocyjno-prasowy mam pewną zagwozdkę dot. słowa „alternatywa”. Uprzejmie proszę o pomoc i wskazanie, czy poniższe zdanie jest poprawne.


„Uczestnicy festiwalu muzyki alternatywnej mają… alternatywną możliwość dojazdu na imprezę. W dniach 2, 3 i 4 sierpnia Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi bezpłatną linię autobusową. Umożliwi ona dojazd z centrum Katowic na Muchowiec.”


Przede wszystkim zastanawiam się nad zbitką „alternatywna możliwość”. Czy „alternatywa” sama w sobie nie oznacza możliwości? Jeśli owe zdanie jest niepoprawne to jak ono powinno brzmieć?



Tak jak Pan słusznie zauważył, alternatywa oznacza inną możliwość albo konieczność wyboru między dwoma wykluczającymi się możliwościami, a alternatywny ‘dopuszczający jedną z dwu możliwości’ albo ‘dotyczący jednej z dwu możliwości’ (powyższe definicje podaję za „Wielkim słownikiem poprawnej polszczyzny PWN” pod redakcją Andrzeja Markowskiego), pomijając więc niefortunność takiego sformułowania, sugeruje ono ograniczenie możliwości dojazdu do dwóch, a przecież, oprócz autobusów, można skorzystać z samochodu, roweru, hulajnogi czy deskorolki. Warto zastąpić „alternatywną możliwość” – „różnymi możliwościami” i wtedy miłośnicy różnych środków transportu nie zostaną pominięci albo – podkreślając hojność miasta – „Uczestnicy festiwalu muzyki alternatywnej mają możliwość darmowego dojazdu na imprezę”.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kategorie
Ostatnie posty

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

Instytut Językoznawstwa UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn
tel. 89 524 63 61

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Miejsca Google - białe kółko
bottom of page