top of page
Mariola Wołk

Nazwy konkursów – wielką czy małą literą?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie stosowania wielkich liter w nazwie konkursu. VI Konkurs Głośnego Czytania pod hasłem „Mam gen wolności” z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy konkurs głośnego czytania z wielkiej litery?


Podstawowy problem ze stosowaniem wielkiej litery w zapisie nazw imprez (ogólnopolskich lub międzynarodowych) wiąże się z ustaleniem pełnej nazwy określonego wydarzenia, w Pani przykładzie – konkursu. Wielkie litery zarezerwowane są bowiem dla członów będących składnikami tejże nazwy (oczywiście poza przyimkami i spójnikami). Użycie liczebnika porządkowego (zapisanego tu cyfrą rzymską) sugeruje, że jest to impreza cykliczna, polegająca na głośnym czytaniu. Natomiast hasłem tegorocznej jej edycji jest – najogólniej rzecz ujmując – niepodległość. Następnym razem pewnie będzie nim co innego. W związku z tym za prawidłowy zapis należy uznać ten, który podała Pani w treści swojej wiadomości do nas: „VI Konkurs Głośnego Czytania” zapiszemy wielką literą (podobnie jak np. „XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina”), pozostałe człony tak, jak Pani proponuje.


Jeśli natomiast wydarzenie nie ma charakteru cyklicznego, można zapisać to małymi literami, chyba że potraktuje Pani całość jako nazwę konkursu – wówczas można zastosować wielkie litery. Jak widać, wiele zależy od tego, co uznamy za nazwę własną, a co za określenie gatunkowe. Bywa, że zapis wielką literą kojarzy się z podniesieniem rangi wydarzenia, ale – jak wiadomo – jest to efekt pozorny. Wybór między wielką i małą literą bywa również warunkowany kontekstowo. Np. na plakatach czy zaproszeniach zwykle stosuje się wielkie litery.

3571 wyświetleń
Kategorie
Ostatnie posty
bottom of page