„Portafilter” czy „portafiltr”?
- Katarzyna Witkowska
- 14 wrz 2018
- 2 minut(y) czytania
Dzień dobry. Czy poprawnym jest określenie „portafilter” zamiast wg mnie intuicyjnego „portafiltr”. Chodzi o część ekspresów kolbowych posiadających uchwyt, w środku sitko w którym umieszcza się i ubija zmieloną kawę, a ów element mocuje się w kolbie ekspresu. Wszędzie spotykam się z określeniem „portafilter” co zwyczajnie mi „skrzeczy” językowo, ponieważ mówimy „filtr”, a nie „filter”.
Dziękujemy za interesujące pytanie i słuszne uwagi. Trudno jednak o ich jednoznaczną ocenę normatywną, ponieważ jest to zapożyczenie, które pojawiło się w polszczyźnie po to, aby nazwać rzecz jeszcze nienazwaną (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, ale chyba nie mamy obecnie polskiego odpowiednika tego słowa?). I tak też tłumaczyć należy formę „portafilter” – jako wyraz z języka angielskiego, w oryginalnym brzmieniu (w j. polskim: „filtr”, w j. angielskim: „filter”), który dopiero wchodzi do polszczyzny. Można jednak pokusić się o kilka obserwacji roboczych:
Po pierwsze, nie wiemy jeszcze, jak słowo to będzie funkcjonować w żywej mowie. Z jednej strony można by się zgodzić z Pańską opinią, że „portafilter” językowo skrzeczy, ale z drugiej – czy wymówienie formy „portafiltr” nie jest fonetycznie trudniejsze? Idzie mi tu o zdublowany sonant „r”. Szybka kwerenda w wyszukiwarce pokazuje z kolei, że w użyciu są obecnie obie te formy i, co ciekawe, konsekwencji nie ma nawet w oficjalnych materiałach producentów z branży kawowej – jedni stosują formę „portafilter”, drudzy – „portafiltr”. W wydawnictwach normatywnych (czyli słownikach ortograficznych) jednostki tej obecnie brak.
Po drugie, na korzyść formy „portafiltr” przemawiałaby funkcjonująca odmiana – przeważają formy „portafiltra” (raczej nie „portafiltru”) i „portafiltrze”, a więc pełna zgodność z fleksją rzeczownika „filtr”.
Podsumowując, nie popełni Pan błędu, jeśli będzie Pan mówił „portafiltr”, ale (przynajmniej na ten moment) błędu nie popełniają również ci, którzy przyrząd ten określają mianem: „portafilter”.
Ostatnie posty
Zobacz wszystkieDzień dobry, jak należy prawidłowo odmienić w zaproszeniu: zapraszam Wicestarostę Oleską Panią Iksińską czy zapraszam Wicestarostę...
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, czy rura może być kwadratowa. Moim zdaniem, definicja "rury" wyklucza taką możliwość, ale może...
Szanowna Pani Profesor Wołk, zwracam się do Pani z uprzejmą prośbą o rozstrzygnięcie, czy forma "swetr" jest lub kiedykolwiek była...
Comments