Poznaj organizatorów konferencji
dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM
e-mail: j.chlostazielonka@wp.pl
tel.: 89 524 63 21
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Pracę magisterską napisała na temat Różnorodność tematyczna i gatunkowa twórczości Leopolda Tyrmanda (1993). W grudniu 1998 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat Polskie życie literackie we Lwowie 1939-41 w świetle oficjalnej prasy polskojęzycznej, która ukazała się drukiem w 2000 roku. 29 listopada 2011 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego.
Efekty kilkuletnich badań nad zagadnieniami życia literackiego regionu Warmii i Mazur przedstawiane wielokrotnie w postaci artykułów i komunikatów naukowych na łamach czasopism o profilu regionalnym („Rocznik Mazurski”, „Masovia”, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Media. Kultura. Komunikacja Społeczna”) zostały opublikowane w 2010 roku jako monografia pt. Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989.
Zainteresowania literaturą współczesną prezentuje w artykułach naukowych na temat dwudziestowiecznych pisarzy i pisarek oraz najmłodszych należących do tzw. roczników siedemdziesiątych.
dr hab. Iwona Maciejewska
e-mail: maciejka12345@poczta.fm
tel.: 89 524 63 59
Adiunkt w Zakładzie Literatury Dawnej i XIX wieku. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, doktoryzowała się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na podstawie pracy Ukształtowanie narracji w polskim romansie barokowym napisanej pod kierunkiem prof. Krystyny Stasiewicz. Książka Miłość i erotyzm w piśmiennictwie czasów saskich stała się podstawą habilitacji uzyskanej w 2014 roku. Jej zainteresowania koncentrują się wokół problematyki związanej z kształtem epiki staropolskiej. W kręgu obserwacji badawczej pojawiły się również formy pamiętnikarskie jako istotne w wiekach dawnych techniki opowiadania. Z zainteresowań związanych z badaniami podjętymi w ramach pracy habilitacyjnej wyrasta grant z Narodowego Centrum Nauki pt. Edycja listów Magdaleny z Czapskich do Hieronima Floriana Radziwiłła.
dr Kamila Bialik
e-mail: kabialik@wp.pl
tel.: 89 524 63 49
Jej zainteresowania badawcze skupiają się na teatrze, przy czym teatr rozumie bardzo szeroko. Począwszy od rytualnych kontekstów i współczesnych teatralizacji obrzędów (praca magisterska Teatralność i teatralizacja obrzędów kurpiowskich), poprzez związki między tekstem a sceną (praca doktorska i monografia Między tekstem a sceną. Staropolskie inscenizacje Kazimierza Dejmka), aż po echa oddziaływania teatru na współczesną mu rzeczywistość (krytyka teatralna, w rozpoznaniu). Ponieważ teatr jest odbiciem rzeczywistości (choć zwierciadło często daje wykrzywiony obraz), z upodobaniem przygląda się jego przejawom we współczesnym świecie, czego wyraz daje na zajęciach z wiedzy o kulturze i wiedzy o teatrze, zwłaszcza historii i antropologii teatru. Zainteresowania te znajdują również odbicie w jej publikacjach, traktujących m.in. o możliwościach wykorzystania tekstu w badaniach dzieła teatralnego, miejscu słowa w inscenizacji teatralnej, obecności teatru we współczesnej rzeczywistości edukacyjnej, a także o związkach współczesnego teatru z rzeczywistością medialną. Jest również członkinią Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
mgr Katarzyna Witkowska
e-mail: kaswitk@gmail.com
Studia polonistyczne ukończyła w 2014 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jej praca dyplomowa przygotowana pod kierunkiem dr hab. Iwony Kosek, prof. UWM dotyczyła fleksji zwrotów frazeologicznych. W 2015 roku otworzyła natomiast przewód rozprawy doktorskiej Kategoria czasu i trybu w paradygmatach zwrotów frazeologicznych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół gramatyki współczesnej polszczyzny oraz frazeologii, a w mniejszym stopniu również wokół pragmatyki i komunikacji. Jest autorką artykułów z zakresu paradygmatów jednostek nieciągłych, jak również wykonawcą w grancie NCN Opis paradygmatyczny polskich frazeologizmów czasownikowych. Słownik elektroniczny. Na co dzień związana z branżą public relations.
mgr Dawid Kraszewski
e-mail: widszewski@gmail.com
Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2016 roku obronił pracę magisterską Oko poety. Poetycki obraz rzeczywistości w wierszach Tadeusza Dąbrowskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół poezji współczesnej, szczególnie twórczości Tadeusza Dąbrowskiego i poezji roczników siedemdziesiątych oraz interferencji słowa i obrazu. Laureat konkursu poetyckiego Olsztyński Debiut zorganizowanego przez Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Olsztynie za tom Wiersze na porost brody (2015).
mgr Aleksandra Bączek
e-mail: aleksandra.baczek7@gmail.com
Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tytuł magistra uzyskała w 2014 roku. W swojej pracy dyplomowej analizowała teksty nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Jej zainteresowania badawcze niezmiennie oscylują wokół literatury faktu. Przygląda się najnowszemu reportażowi polskiemu, a konkretnie temu, w jaki sposób kształtuje on rzeczywistość, wpływa na nią i w końcu zmienia ją, próbując sprostać tym samym wyzwaniom współczesności. Na swoim koncie ma również publikacje na temat przemian społeczno-obyczajowych, które miały miejsce w ostatnich dekadach w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz obrazu (przede wszystkim medialnego) tych krajów w Polsce.
mgr Agnieszka Piekarska
e-mail: piekarska.agnieszka@onet.eu
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obroniła pracę magisterską Poezja polskiego socrealizmu. Wybrane problemy poetyki. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół literatury realizmu socjalistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem motywu śmierci i samokrytyki w poezji. W kręgu obserwacji badawczych pojawiła się także tematyka związana z Warmą i Mazurami.