top of page

Historia i formy kobiecego pisania w Polsce

– od Å›redniowiecza do wspóÅ‚czesnoÅ›ci

Ogólnopolska konferencja naukowa, Olsztyn 8–9 czerwca 2017 roku

Instytut Polonistyki i Logopedii
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

serdecznie zaprasza na

ogólnopolskÄ… konferencjÄ™ naukowÄ… 

organizowanÄ… przez ZakÅ‚ad Literatury WspóÅ‚czesnej i Teorii Literatury

oraz Zakład Literatury Dawnej i XIX Wieku w Olsztynie.

 

Miejscem obrad będzie siedziba Wydziału Humanistycznego UWM
w Olsztynie, ul. Kurta Obitza 1.

​

Badania nad historiÄ… kobiecego pisania prowadzone sÄ… interdyscyplinarnie. Swoim zakresem obejmujÄ… literaturoznawstwo, jÄ™zykoznawstwo, kulturoznawstwo, historiÄ™, socjologiÄ™ i inne pokrewne nauki. Na ten temat zorganizowano, szczególnie po 1989 roku, liczne seminaria, konferencje, debaty, opublikowano niemaÅ‚o wyników badaÅ„. W tym nurcie umieÅ›cić można również olsztyÅ„skÄ… konferencjÄ™ z 2015 roku podejmujÄ…cÄ… szeroko rozumiane zagadnienie tożsamoÅ›ci kobiet w Polsce, także definiowanej przez nie same w różnych formach przekazu. NawiÄ…zujÄ…c do tego wydarzenia, pragniemy ponownie podjąć zagadnienia zwiÄ…zane z tematem historii kobiet (herstory) i ich oddziaÅ‚ywania na odbiorcÄ™ poprzez sÅ‚owo pisane. Do dyskusji zapraszamy reprezentantów różnych oÅ›rodków i dyscyplin, majÄ…c nadziejÄ™, że nasza propozycja zainteresuje również badaczy-mężczyzn, którzy spojrzÄ… na kobiece pisanie z perspektywy innej pÅ‚ci.

​

Rola kobiet w historii polskiego piÅ›miennictwa jest dziÅ› w publicznym dyskursie niepodważalna i jednoczeÅ›nie wciąż niedoceniona. Podobnie jest z opisem cech stylu kobiecego pisania i charakterystykÄ… wiodÄ…cych tematów. W piÅ›miennictwie zachodnim wpÅ‚yw na dyskutowanie o tych wyróżnikach majÄ…  poglÄ…dy Elaine Schowalter okreÅ›lone mianem ginokrytki i Nancy K. Miller twórczyni terminu arachnologia. W Polsce brakuje wiążących ustaleÅ„, które w sposób jednoznaczny klasyfikowaÅ‚yby kobiece pisanie, choć staraÅ‚y siÄ™ o to niejednokrotnie badaczki tego zagadnienia: Maria Janion, Grażyna Borkowska, Ewa Kraskowska, Inga Iwasiów czy Krystyna KÅ‚osiÅ„ska. Istotna wydaje siÄ™ także odpowiedź na pytanie: czy w ogóle możliwa i potrzebna jest owa jednoznaczność?

​

NiewÄ…tpliwie doniosÅ‚ym wydarzeniem byÅ‚o opublikowanie leksykonu polskiej literatury pisanej przez kobiety w 2000 roku pt. Polskie pisarki od Å›redniowiecza do wspóÅ‚czesnoÅ›ci, pod redakcjÄ… Grażyny Borkowskiej, MaÅ‚gorzaty CzermiÅ„skiej i Ursuli Phillips. Warto podkreÅ›lić, iż ta tak bardzo potrzebna synteza powstaÅ‚a dopiero na poczÄ…tku XXI wieku, a zatem nie tak dawno. W zwiÄ…zku z tym proponujemy dalsze rozwijanie dyskursu wokóÅ‚ tematów i form kobiecego pisania od czasów najdawniejszych do wspóÅ‚czesnoÅ›ci, sÄ…dzimy bowiem, że wiele jest jeszcze do powiedzenia.

​

Organizatorom konferencji przyÅ›wieca idea formuÅ‚owania różnorodnych refleksji na temat sposobów kobiecego pisania. Spotkanie ma sÅ‚użyć wymianie doÅ›wiadczeÅ„ zwiÄ…zanych z indywidualnymi badaniami uczestników konferencji, prowadzonymi w  swoich „laboratoriach” naukowych. Interesuje nas zespóÅ‚ zagadnieÅ„, który koncentruje siÄ™ wokóÅ‚ nastÄ™pujÄ…cych problemów:

  • historia polskiej literatury kobiecej;

  • metodologia badaÅ„ nad polskim kobiecym pisaniem;

  • ginokrytyka Elaine Schowalter i arachnologia Nancy K. Miller a praktyka polska;

  • kultura wspóÅ‚czesna i jej wpÅ‚yw na pisanie kobiet;

  • pisanie kobiet a preferowane idee, tematy, gatunki;

  • jÄ™zyk a pÅ‚eć;

  • uwagi i wyróżniki stylu kobiet piszÄ…cych;

  • wyróżniajÄ…ce siÄ™ stylem kobiecym warsztaty pisarek.

Please reload

bottom of page